Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
Utworzono: 23-11-2013

Niedzielne czytania: 2 Sm 5,1-3; Ps 122,1-2.4-5; Kol 1,12-20; Mk 11,10; Łk 23,35-43

(Łk 23,35-43)

Gdy ukrzyżowano Jezusa, lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym. Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie. Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: To jest Król żydowski. Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas. Lecz drugi, karcąc go, rzekł: Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił. I dodał: Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa. Jezus mu odpowiedział: Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju.

 

Zanim znowu ktoś podniesie się ze sztandarem w ręce i krzyknie: Viva Cristo Rey – Niech żyje Chrystus król! niech odpowie sobie na kilka pytań:

  • Kto naprawdę mną rządzi? Kogo stawiam na pierwszym miejscu - w moim domu, pracy, szkole, firmie itp. Czy moim Królem jest Chrystus czy raczej szef, mąż, żona, a może wspólnik firmy?
  • Co to znaczy, że królowanie Chrystusa ma wymiar eschatologiczny? Dlaczego w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata czytamy w Ewangelii o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu?
  • Dlaczego papież Pius XI wprowadzając uroczystość Chrystusa Króla w 1925 roku powiedział: „My, chrześcijanie jesteśmy w sensie duchowym Semitami.”
  • Czy antysemityzm, a raczej żywa reakcja ówczesnych katolików domagających się zniesienia jakiegokolwiek rasizmu, miała jakiś wpływ na wprowadzenie tejże uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata?
  • Co znaczy dla mnie, w moim prywatnym mikrokosmosie, że Chrystus jest Królem? Nie globalnie, zewnętrznie w stosunku do mnie, lecz w moim małym wszechświecie, w moim wnętrzu, sercu, myślach, tęsknotach itp.

Jeżeli uczciwie odpowiecie na te pytania, powinien pojawić się rzeczywisty obraz królowania Chrystusa w waszym życiu. Powinniście zdawać sobie sprawę czym to królowanie w rzeczywistości jest. Nic nam bowiem po państwie wyznaniowym, tym bardziej, gdy w sercu rządzi pożądliwość, nienawiść i pycha, kiedy Chrystus króluje wyłącznie urzędowo (że się tak wyrażę). To fikcyjne królowanie uwłacza nie tylko godności człowieka (który ulega iluzji), lecz przede wszystkim jest zamachem na samego Boga, którego człowiek próbuje użyć do celów propagandowych, politycznych, i innych, związanych z własnym egoizmem i próżnością.

Jeśli twoje małe królestwo domowe nie posiada króla lub jest nim tylko człowiek, postaraj się zawalczyć o to, by królował w twoim życiu Chrystus. Ta walka może cię kosztować życie, dlatego przygotuj się na żmudną i ciężką pracę, najlepiej każdego dnia. Badaj własne myśli i emocje, obserwuj relacje z bliskimi. Przyjrzyj się swojemu zachowaniu, gdy nikt na ciebie nie patrzy. Czy i wtedy króluje w twoim życiu Chrystus? 

Obraz Chrystusa Króla Wszechświata wyobrażaj sobie koniecznie z krzyżem, z wizerunkiem Ukrzyżowanego. Nie będziesz miał wtedy wątpliwości, o jakie królowanie chodzi. 

Pamiętaj, że nad głową Ukrzyżowanego był napis Król Żydowski. Pomyśl jak traktujesz swoich starszych braci w wierze. Ile o nich wiesz, co wiesz i w jaki sposób o nich myślisz. Z szacunkiem i życzliwością? Czy raczej z niechęcią, albo co gorsza z nienawiścią?

No i wreszcie przyjrzyj się dobrze sobie, zobacz swoją głupotę, pychę, próżność. Skłonność do górnolotnych zwrotów bez treści, hipokryzję, a może i dewocję. Zobacz jak wiele razy oszukiwałeś samego siebie twierdząc, że Chrystus jest Królem. Spójrz w lustro. Czy człowiek, którym jesteś nie jest królem w twoim życiu? Czy to nie ty jesteś królem? Jeśli to ty jesteś królem najwyższy czas abdykować. 

Zaproś Chrystusa, aby był Twoim Królem. Tylko On może nim być naprawdę. Cała reszta jest iluzją, złudzeniem i marnowaniem życia na pierdoły. Niech Chrystus prawdziwie króluje w twoim życiu - jedyny władca świata i serc.

Magdalena Golon, listopad 2013   

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony