Ubóstwo bogatych i bogactwo ubogich

Ubóstwo bogatych i bogactwo ubogich

Ubóstwo bogatych i bogactwo ubogich
Utworzono: 23-09-2013

Dzisiejsze czytaniaAm 8,4-7; Ps 113,1-2.4-8; 1 Tm 2,1-8; 2 Kor 8,9; Łk 16,1-13

 

(Ps 113,1-2.4-8)

REFREN: Pana pochwalcie, On dźwiga biednego

 

Ubóstwo jest sprawą poważną, dla chrześcijanina tematem do rozważań. Ubóstwo ślubuje się wraz ze ślubami czystości i posłuszeństwa. Mówi się, że to ślub posłuszeństwa jest najważniejszym z tych trzech, bo kiedy jestem posłuszny to będę i czysty i ubogi. Jest w tym prawda. Nie to jest jednak tematem dzisiejszej Ewangelii, lecz ubóstwo. Dlatego trzeba nam zatrzymać się przy tym, co znaczy być ubogim i błogosławionym.

Franciszkanin Raniero Cantalamessa napisał o ubóstwie książkę pod tytułem „Ubóstwo”*. Przytacza w niej szczególne rozumienie ubóstwa powołując się na współczesnego autora prof. J. F. Kavanaugh (Twarze ubóstwa. Twarze Chrystusa). Otóż ubóstwo może ubogacać i może degradować. Podobnie bogactwo. Może być darem, który dzielę z innymi i może być przekleństwem zamykającym drogę do zbawienia. Bowiem „prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego”.

Możemy wyróżnić ubóstwo materialne negatywne, które trzeba zwalczać. To ubóstwo dehumanizuje. Jest to kondycja społeczna narzucona i znoszona w cierpieniu. Ubóstwo materialne pozytywne to ubóstwo z wyboru, które wyzwala i prowadzi do świętości. Jest ideałem ewangelicznym. Godzi się je naśladować. Prócz ubóstwa materialnego istnieje ubóstwo duchowe. Dużo gorsze gdy jest więzieniem, z którego nie da się uwolnić będąc bogatym tylko w dobra materialne. Dalej istnieje ubóstwo duchowe negatywne i pozytywne. Pierwsze ubóstwo jest brakiem dóbr duchowych, które można nazwać ubóstwem bogatych. Co bowiem po mamonie, gdy brak żywej obecności Ducha Świętego? Natchnień nie da się kupić za żadne pieniądze. Kiedy natchnienia stają się w społeczeństwie niechciane, nic nie znaczą ponad mrzonki i czcze fantazje znaczy to, że ubóstwo duchowe negatywne pozbawiło człowieka dobrych pragnień. „Błogosławieni ubodzy w duchu albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”. Ubóstwo duchowe pozytywne to pokora i zaufanie pokładane w Bogu. To przepiękne ubóstwo biblijne nazywane bogactwem ubogich.

Duch Święty wzywany jest przez liturgię jako „ojciec ubogich” (pater pauperum). Ubogich w duchu, ubogich w dobra materialne. Nie zmieniajmy znaczenia Ewangelii starając się obejść proste i właściwe rozumienie ubóstwa. Jezus mówi bardzo prosto „błogosławieni wy, ubodzy”. Nic więcej tam nie figuruje! To my, interpretatorzy ewangelii, dodajemy do tych słów niepotrzebne nieraz dopiski i komentarze. Mówi się dzisiaj, że bogactwo tak, o ile nie przywiązujemy się zanadto. Tłumaczy się, że bogactwo nie jest problemem jeśli umiejętnie korzystamy z bogactw. Być może jest to sensowna wizja bogactwa, gdy wiele rzeczy jest tak łatwo dostępnych. A jednak wciąż lepiej nie mieć niż mieć! I niech tak pozostanie.

Lepiej być ubogim w bogactwa materialne, niż bogaczem. Lepiej być „bogatym ubogim”, niż „biednym bogaczem”. Gdyby święci - pod natchnieniem Ducha Świętego mieli wzywać do gromadzenia bogactw - zrobiliby to! To przecież Judasz robi wyrzuty Marii Magdalenie, że marnotrawi drogocenny olejek wylewając go na głowę Jezusa, zamiast go sprzedać a pieniądze oddać biednym. Ile przypowieści o ubogich, tyle nowych odsłon ubóstwa. Przypowieść jest dobrą wskazówką dla nas czytających. Bez względu na panujące mody i tendencje przypowieść odkrywa przed nami zamysły Boga. Prowadzi do właściwego rozumienia ubóstwa.

Nie da się zamknąć problemu ubóstwa w jednym słowie. Ewangelia przytacza kilka (jeśli nie kilkanaście) przypowieści dotyczących ubogich. Tych szczególnie przez Jezusa umiłowanych, wybranych i błogosławionych. Bądźmy więc ubogimi. Nie zamykajmy oczu na ubóstwo i cierpienie biednych. I przestańmy wreszcie martwić się o pieniądze.

 

*Raniero Cantalamessa „Ubóstwo” eSPe  Kraków 2006

 

Magdalena Anna Golon, wrzesień 2013    

 

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony