Jan Chrzciciel

Jan Chrzciciel

Jan Chrzciciel
Utworzono: 06-12-2015

II niedziela Adwentu

Jan Chrzciciel

Dzisiejsze czytania: Ba 5,1-9; Ps 126,1-6; Flp 1,4-6.8-11; Łk 3,4.6; Łk 3,1-6

Postać św. Jana Chrzciciela od dawna mnie fascynuje. Jest w nim coś ze św. Franciszka, który oddalał się często od braci, by trwać na „pustyni” w samotności. Brał wtedy ze sobą tylko jeden bochenek chleba. Musiało mu to wystarczyć na długie tygodnie (często na ponad miesiąc) oczekiwania. Franciszek oczekiwał obecności Zbawiciela przebywając „na pustyni” podobnie jak Jan Chrzciciel. W całkowitej samotności. 

Samotność i cisza stają się szczególnym wydarzeniem. Sprzyjają rozmowie z Tym, który przychodzi. Jezus chce nas odnaleźć w adwentowym oczekiwaniu. Zbawiciel pragnie nas nawiedzać w tym czasie, gdy Go szukamy, gdy pozwalamy Bogu dotknąć naszych serc. To ważne, by Boga oczekiwać. Właśnie wtedy On, Wszechmogący, może zbliżyć się do nas nie gwałcąc naszej wolności, jaką hojnie obdarował całą ludzkość. Bóg niczego w nas nie łamie na siłę. Nie chce niewolników. Potrzebuje ludzi wolnych, którzy w radosnym oczekiwaniu wypatrują Jego obecności.

*we współczesnym świecie można spotkać osoby żyjące na pustyni. To pustelnicy. Jakiś czas temu pisałam o franciszkaninie - ojcu Michale z Puszczy Knyszyńskiej (Leśniczówka Burczak). Nastąpiła zmiana adresu pustelni. Dzisiaj można szukać porady duchowej pustelnika franciszkańskiego pod tym adresem: Doliwy 11 k/Olecka na Mazurach.

Magdalena Anna Golon, grudzień 2015

 

 

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony