Gdzie zdrowa nauka Kościoła?

Gdzie zdrowa nauka Kościoła?

Gdzie zdrowa nauka Kościoła?
Utworzono: 05-10-2015

Gdzie zdrowa nauka Kościoła?

Dzisiejsze czytania: Rdz 2,18-24; Ps 128,1-6; Hbr 2,9-11; 1 J 4,12; Mk 10,2-16

Wydaje się, że temat jedności mężczyzny i kobiety powinien być jasny i oczywisty. Czy jednak w dzisiejszych czasach jest jeszcze coś, co jest oczywiste? Co można by zamknąć w jednym zdaniu? Oto kobieta i mężczyzna będą jednym ciałem. Piękne to! Piękne i prawdziwe.

Dzisiejsza rzeczywistość wymyka nam się jednak dramatycznie. Co zrobić ze społecznością LGBT? Przeklinać, jak dawniej przeklinano czarownice? Na pewno nie! Głoszenie językiem świętej Inkwizycji stało się znakiem zacofania i słusznie. Nic bowiem tak nie odstrasza, jak święte tyrady „świętoszkowatych”, które tyle nam dają, co dawniej klęczenie na grochu. Ludzie czym prędzej uciekają z Kościoła, żeby nie zadusił ich czad obłudy. Gdy mowa o jedności kobiety i mężczyzny ksiądz Charamsa przedstawia światu swojego partnera. Koniec świata?

Gdzie się podziała zdrowa nauka Kościoła? Ośmielę się powiedzieć, że wciąż jest, pomimo zamieszania.

„Tak mówi doświadczenie, tam gdzie działają liczne sprzeczności, tam też rozkwita największa nadzieja” - św. Ignacy Loyola

Zatem nie Kościół idealny, niczym f e t a przodowników pracy z czasów sowieckiego idealizmu, ale wiara pojedynczego człowieka czyni Kościół. I to trzeba podkreślić. Kościoła od dawna nie tworzą struktury. Kościół to wierni jako zbór jednostek. Małe wspólnoty. Rodziny dające świadectwo miłości. Te „małe wspólnoty” zebrane wokół ołtarza, jak dawniej uczniowie zbierali się w Wieczerniku są przyszłością Kościoła. Nie hałaśliwe gremium zebrane wokół sztandaru, lecz świadectwa małych wspólnot rozsianych po całym świecie. Małżeństwa i ich dzieci żyjące tak, by inni mogli zachwycać się Chrystusem.

Dobrze jest przypomnieć sobie, co tak naprawdę zachwyca w chrześcijaństwie w czasach, gdy sami chrześcijanie głoszą anty-ewangelię. Profesor Rodney Stark, (można z łatwością znaleźć choćby na Wikipedii), wymienia kilka głównych przyczyn dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa:

1. Powszechność: była to religia otwarta dla wszystkich - każdego wyznania, rasy.

2. Odpowiedzenie na powszechną u ludzi potrzebę spotkania z Bogiem osobowym.

3. Wprowadzenie moralności w ramach religii: monogamia, odchodzenie od niewolnictwa, zakaz zabijania. Wcześniej prawdziwą religią była filozofia.

4. Braterstwo i wzajemna troska jednych chrześcijan o drugich.

5. Świadectwo męczenników, którzy oddawali życie za to, w co wierzyli.

6. Równość godności, podniesienie roli kobiety. Apostolstwo kobiet, które nawracały często mężów i całe domy.

7. Wysoka dzietność: chrześcijanie nie zabijali dzieci

8. Wolność, brak fatum.

Magdalena Anna Golon, październik 2015 

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony