Co wychodzi z ludzkich serc?

Co wychodzi z ludzkich serc?

Co wychodzi z ludzkich serc?
Utworzono: 30-08-2015

Co wychodzi z ludzkich serc?

(Mk 7, 21-23)

Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.

Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym. Słowa Jezusa jak zawsze poruszają w nas te najbardziej „napięte struny” naszego człowieczeństwa. To oni zawinili, nie ja! - mówi przeciętny katolik. To ONI, to ONA/ON jest winny. To on jest zagrożeniem, to ona mnie prowokuje itd. 

Trzeba być uważnym na to, co budzi się w człowieku. Jakie zamysły nurtują nasze serca? Co dzieje się w moim i twoim sercu?

A dzieje się wiele. Człowiek bez przerwy przeżuwa to, co go otacza. Oczy rejestrują obrazy. Uszy przyjmują dźwięki. Intelekt łowi nowinki różnorodnych nauk. Zmysły nieustannie zajęte są przyjmowaniem tego, co dzieje się wokół. Trzeba jak najczęściej odnosić to wszystko do nauki Chrystusowej.

Jezus wskazuje faryzeuszom obłudę. Oni oceniają po pozorach. Dają się zwieść własnym oczom. Wystarczy im to, co widzą, żeby wydawać wyroki. Dla faryzejskiej postawy mniej istotne jest to, co dzieje się wewnątrz człowieka. Starczy, że ktoś obmyje ręce zgodnie z tradycją (czyli tak, jak ONI chcą), by uznać go za „swojego”. Dlatego tak ważne jest, żeby nie siadać w loży szyderców. Dla nich nawet słowo „przepraszam” jest grzeszne, kiedy wyszło z „nieczystych ust”. 

To prawdziwy dramat wszystkiego, co tylko religijne. Religia bez normalnej, ludzkiej życzliwości zamienia się w kodeks praw i obowiązków, w przekleństwa i groźby. Przed tym przestrzega nas dzisiaj Ewangelia. Nie sądźcie po pozorach!

Magdalena Anna Golon, sierpień 2015      

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony