Chleb żywy

Chleb żywy

Chleb żywy
Utworzono: 09-08-2015

Chleb żywy

Dzisiejsze czytania: 1 Krl 19,4-8; Ps 34,2-9; Ef 4,30-5,2; J 6,51; J 6,41-51

J, 6, 51

To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, [wydane] za życie świata. 

Za każdym razem, gdy przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa stajemy się krewnymi. Jako wielka rodzina zostajemy włączeni w jedno ciało, którym jest Kościół powszechny. Tworzymy wspólnotę stołu. Ten „mistyczny stół” Chrystus rozszerzył w zadziwiający sposób zapraszając kalekich, chorych, ubogich. Wszędzie, gdzie sprawowana jest Eucharystia, w każdym czasie i w każdym miejscu wydarza się cud wspólnoty Bożej. Uczta, na którą jesteśmy zaproszeni zbawia. Koi nasze gorączkowe pragnienia, wycisza ludzkie „afekty”, prowadzi we właściwym kierunku. Jesteśmy latoroślą, którą ożywia Słowo Boże. Wszczepieni w drzewo życia, w jego pień i korzenie, rozumiemy codzienny trud, by nasza natura poddawała się woli Boga. Mistyczne Ciało i Krew Chrystusa dosłownie wrasta w nasze ciało i łączy się z naszą krwią.

Spożywanie w Biblii ma szczególny wymiar. Pod „drzewem Węża” Adam i Ewa spożywają owoc grzechu – pychy i samowoli. Czymś całkowicie odmiennym jest uczta Eucharystyczna. Przyjmując Ciało i Krew Chrystusa wyrażamy wolę, aby to Bóg decydował o naszym życiu, o naszych wyborach. Nie karmimy się własnym buntem, jak nasi rodzice, lecz przyjmujemy owoce Ciała i Krwi Baranka Bożego. To całkowicie inny posiłek.  

Tym bardziej bolesne w Kościele są antagonizmy, podziały, podsycanie nienawiści. Miejmy nadzieję, że kiedyś będzie inaczej. Miłość ludzka stanie się prawdziwą Miłością. Ludzka prawda zostanie przemieniona w Prawdę wieczną. Życie człowieka nabierze zupełnie nowego wymiaru Życia w Chrystusie. Możemy doświadczyć tego cudu już tu, na ziemi.

Magdalena Anna Golon, sierpień 2015 

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony