Osobliwości

 Podglądanie świętego Franciszka z Asyżu

Osobliwości

W zagajniku brzozowym osobliwość. Jedno drzewo inne niż pozostałe. Brzydkie? Ładne? Raczej nie o to chodzi, czy się podoba. Jest inne. Drzewa, podobnie jak ludzie, trzymają się w grupach. Tak jest bezpieczniej dla gatunku. Pod ziemią wspierają swój system korzeniowy. Gdyby rosły pojedynczo, byłyby bardziej narażone na zniszczenie.

Brzozy są bardzo charakterystyczne. Pień ma białą korę. Na korze widoczny jest delikatny rysunek. Tysiące drobnych kresek. Liście mają kształt sercowaty, są delikatne, drobne. Kiedy wieje wiatr liście migoczą na tle nieba. Cała korona zdaje się tańczyć na wietrze.

Ciemna narośl na tle pozostałych, gładkich pni brzozowych zwraca uwagę. Jest jak stygmat. Wyróżnia. Nie da się jej ukryć, zamaskować.

Czasem tak jest wśród ludzi. Coś nas wyróżnia, coś nie pozwala wtopić się w tłum. Czujemy na sobie zdziwione, albo zniechęcone spojrzenia. Nie ma gdzie się schować. Dobrze, gdy uda nam się znaleźć wśród swoich, którzy nie odrzucą, nie odepchną z powodu dziwnej odmienności. Wtedy mamy szczęście.

I tego życzę wszystkim dziwolągom!

Magda Golon, październik 2016   

Osobliwości
Osobliwości
Osobliwości
Osobliwości
Osobliwości

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony