Koncert: Krzysztof Komandarek – Tymendorf - altówka Patryk Podwojski - organy

Koncert: Krzysztof Komandarek – Tymendorf - altówka Patryk Podwojski - organy

Koncert Krzysztof Komandarek – Tymendorf - altówka
Patryk Podwojski – organy

27 października 2019
Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku
godz. 18:45
WSTĘP WOLNY

Koncert zorganizowany jest w ramach II Festiwalu Muzycznego Niepodległa Wielu Wymiarów. To projekt kulturalny, na który składa się 11 wydarzeń artystycznych, realizowanych w 10 miejscowościach województwa pomorskiego. „Niepodległa wielu wymiarów” chce pokazać polską kulturę, sztukę i tradycję jako oryginalną i złożoną strukturę, która wbrew stereotypom nie skończyła się na Mickiewiczu czy Chopinie i nie ogranicza się do powielania utartych szablonów, ale żyje i rozwija się.
Organizatorem festiwalu jest działające od 2012 roku Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej, które zajmuje się promowaniem kultury i młodych artystów na terenie Pomorza i całego kraju.
Patronat Honorowy nad cyklem festiwalowych koncertów objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.
Festiwal jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf

Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht, gdzie w wieku 24 lat podjął pracę w Alma Mater, obecnie piastuje stanowisko adiunkta w klasie altówki                    oraz kameralistyki. Doskonalił swoje umiejętności w Wiedniu na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Wolfganga Klosa oraz Ulricha Schönauera. Od 2012 roku był gościnnym studentem Swedish National Orchester Academy w Göteborgu.
Jako solista debiutował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, a jako kameralista koncertując z oboistą Tytusem Wojnowiczem w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.
Współzałożyciel zespołu Duo del Gesù, współpracował kameralnie z takimi artystami, jak: Tytus Wojnowicz, Joanna Woś, Krzysztof Podejko, Janusz Wawrowski, Anna Maria Staśkiewicz, Christoph Hartmann, Wolfgang Klos, Bartosz Koziak czy Avri Levitan.
Wiedzę kameralną czerpał między innymi od takich znakomitości, jak Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Eberhard Feltz czy Averis Kuyumjian.
Występował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach. Jest laureatem wielu konkursów, nagród oraz stypendiów. Ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej - Save the Music. Podwójny laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców                              w dziedzinie Kultury oraz nagrody publiczności Gazety Wyborczej. Otrzymał dwa tytuły - Osobowość Pomorza oraz Gdańska w kategorii Kultura przyznane przez Dziennik Bałtycki oraz Polska Press. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Z rąk Magnificencji otrzymał odznakę honorową „Zasłużony                  dla Kultury Polskiej”. Wykładowca na międzynarodowych kursach mistrzowskich i juror konkursów muzycznych. Dyrektor EURO Chamber Music Festival w Gdańsku, Viva Viola Festivity jak i wielu inicjatyw kulturalnych w Polsce. Prowadzi wzmożoną aktywność koncertową oraz pedagogiczno-dydaktyczną w Polsce jak i za granicą.                                                  
Obecnie gra na mistrzowskiej altówce Franciszka Borowieckiego z 1934 roku.   


Patryk Podwojski
ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Od początku 2018 roku kontynuuje kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Od 2015 roku pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.
Patryk Podwojski brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym "Vox Polonica Petropolis" w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr hab. Tomasz Orlow, dr hab. Michał Markuszewski, prof. Thiery Escaich, Sietze de Vries, prof. Mauricio Croci, Florian Baptiste-Ouvard, dr hab. Jarosław Wróblewski oraz dr hab. Krzysztof Urbaniak.
Patryk Podwojski jest również prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej na Pomorzu. Jest założycielem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu oraz Braniewskiej Jesieni Organowej. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami wziął udział w pierwszym na świecie nagraniu wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku.

Koncert: Krzysztof Komandarek – Tymendorf - altówka  Patryk Podwojski - organy

Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła w Lęborku


Niestety, ale w wybranym terminie nie ma jeszcze intencji mszalnych.

Przejdź do góry strony